Specjalistyczne gospodarstwo rolne

Uncategorized / 6 kwietnia, 2020

Winnica Rodziny Steców to obecnie nasadzenia o powierzchni około 8 ha wchodzące w skład specjalistycznego gospodarstwa rolnego o powierzchni około 20 ha. W przyszłości planowane są kolejne nasadzenia.

Na winnicy występuje zróżnicowany rodzaj gleb z przewagą klasy IV i V, w której występują piaskowce, łupki i margle. Południowa część winnicy to pas osadów kredowych oraz osady z okresu paleoceńskiego, głównie piaskowce istebniańskie.

Obecnie na winnicy uprawiane są następujące odmiany winorośli: Seyval Blanc, Aurora, Bianca, Hibernal, Jutrzenka, Muskat Odesskij, Sibera, Solaris, Swenson Red, Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot, Bolero, Muscaris, Johaniter, Cabernet Cortis, Sabrevois , Prairie Star, Pinot Noir, Palava, Dunaj, oraz deserowe.

Winorośl posadzona jest w ten sposób, aby od godzin porannych, aż po wieczór otrzymywała maksymalną dawkę promieni słonecznych. Maksymalna ilość krzewów na 1 ha to 3 500 sadzonek, które są sadzone w rzędach 2m x 1m, 2,5m x 1m i 3m x 1m. Dzięki takim nasadzeniom nasze krzewy winorośli otrzymują maksymalną możliwą dawkę promieni słonecznych. Od czterech lat całe gospodarstwo posiada certyfikację ekologiczną.

Winnica położona jest w pięknym, malowniczym i kameralnym miasteczku – Tuchowie, około 13 kilometrów na południe od Tarnowa, który jest nazywany polskim biegunem ciepła.

To właśnie lokalizacja winnicy jest jest największym atutem – wspaniały, unikalny mikroklimat i położenie w najcieplejszym miejscu Polski.

Jak podaje geolog i geograf, Franciszek Pulit, polski biegun ciepła jest to wyspa termiczna, która posiada najwyższą średnią temperaturę powietrza (8 – 9ºC w skali rocznej). Tutaj jest najdłuższe w Polsce termiczne lato (114 dni). Jest to liczba dni z temperaturą średniodobową powyżej 15ºC, najdłuższym w Polsce okresem wegetacyjnym, który wynosi 225-230 dni. Najwięcej dni bezchmurnych w ciągu roku w Polsce też jest tutaj (55). Dlatego krzewy winorośli dostają największą ilość energii słonecznej w Polsce, która wynosi 62,5 kilokalorii na 1cm² powierzchni, oraz największą ilość dni bezwietrznych 30% w skali rocznej. Oprócz położenia geograficznego o takich warunkach termicznych decydują też przeważające ciepłe wiatry z kierunków południowych i zachodnich, a zwłaszcza suchy wiatr halny, który powoduje podwyższenie temperatury powietrza, powstawanie posuch, zimą szybki zanik pokrywy śnieżnej, a jesienią przyspiesza przewietrzanie, osuszanie i dojrzewanie winogron.

 


Tagi: ,
Następny wpis

Zdjęcia plenerowe

You might also like0 Komentarzy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *